blank

Hayatınızı aydınlatmak için en iyilerini tasarlayıp üretiyoruz.

Instagram
Gümüşsuyu Cd. Dalgıç İş Hanı No:3/2 Davutpaşa / Zeytinburnu / İstanbul Bereketzade Mahallesi Okçumusa Cd. Yücel İş Merkezi No:13 Karaköy / Beyoğlu / İstanbul Kümbethatun Osb mahallesi 3. Cadde D:3 Merzifon / Amasya

Bizi Arayın +90 212 434 00 00

Aydınlatma Ürünleri | Masialux | Hayatınızı aydınlatır.

blank

Aydınlatma estetiği

Aydınlatma, bilimdir,  teknik içerir ve fiziksel ve psikolojik olarak üzerimizdeki etkilerine dair bilimsel verileri vardır. Aynı zamanda da sanattır. Estetik ise Yunanca’da algı, duyu anlamına gelen “aisthesis”, “aisthetikos” kelimelerinden gelmektedir ve duyum, duygu ve algı yolu ile insanın güzel olanı kavraması, güzellik ve güzelliğin insan zihin ve duygularındaki etkisi, güzelin algılanması ile ilgili şey olarak tanımlanmaktadır. Estetik güzelin ve güzel sanatların yapısını inceleyen bir felsefe dalıdır.
https://www.sektorumdergisi.com/aydinlatma-ve-kent-estetigi/
Dolayısıyla aydınlayma estetiği önemsememiz gereken bir durumdur.

Mimarinin en önemli öğelerinden biri olan aydınlatma, doğru seçildiğinde estetetik bütünlüğü destekler niteliktedir. Doğru seçilmiş aydınlatmalar, aydınlatma estetiği gözetilerek oluşturulmaktadır. Mekanlarınızda kullanılacak aydınlatmalarda estetik görünümü sunan ve tüm incelikleri sağlayan armatürler tercih edilmeldir.

Aydınlatma tasarımının psikolojiye olumlu ya da olumsuz olarak etkisi vardır. Gözü, beyni yormayan ortama uygun aydınlatma insanı olumlu etkilemektedir. Durum bunun tam tersi ise yani; gözü, beyni yoran ortama uygun olmayan aydınlatmalar insanı olumsuz etkilemektedir.

Aslında aydınlatılan mekan sizi yormuyorsa, kendinizi iyi hissedersiniz. Genel görünüm ile bir bütünlük sağlayan aydınlatma ürünleri tercih edildiğinde ve bu ürünler doğru yerde konumlandırıldığında estetik bir görünüm beklentisi de karşılanmış olur.

Aydınlatmada üç yaklaşımdan bahsedilir.
1. Görünürlüğün sağlanması
2. İyi bir görüntünün elde edilmesi
3. Görüntünün gereği gibi olmasının sağlanması

İyi bir görüntü elde edilmesinde, aydınlığın niceliğinin yanında ondan daha önemli olarak aydınlığın niteliği devreye girmektedir. Doğru yapılmış bir aydınlatma, görünmesi gereken en küçük parçaları görebilmeyi, yüzey biçimlerini ve dokuları doğru algılamayı, renkleri doğru görebilmeyi ve en küçük renk ayrımlarını fark edebilmeyi sağlamaktadır. Tüm bunların yanında aydınlatma ile elde edilen görüntünün istenildiği gibi olmasında, aydınlatmanın istenilen amaca yada isteğe uygun olması için sadece teknik açıdan değil, sanatsal ve mimari açıdan yaklaşımı zorunlu kılar.
https://www.sektorumdergisi.com/aydinlatma-tasarimi-sanattir/

Aydınlatma estetiği  toplam bir bütündür. Amaca uygun ürünlerin seçilmesi, doğru yerde konumlandırılması, aydınlatmanın önemli aşamaları olsa da ürün kalitesinin önemi yadsınamaz. Kalitesiz bir aydınlatma armatürü ile estetik bir görünüm yakalamak çok güç olmakla beraber imkansıza yakındır diyebiliriz. Bu yüzden hem iç mekanlarda hem de dış ortamlarda tercih edeceğiniz aydınlatma ürünlerinde kalite beklentinizi yüksek tutmalısınız.

Aydınlatma alanındaki deneyimimiz ve bilgi birikimimiz ile yaşamınıza renk katacak, aydınlatma tasarımlarımlarımızla, MASİALUX  olarak mağaza ve satış sayfalarımıza bekliyoruz…
www.masialux.com
www.lightingram.com

Yorum Gönder

Message Us on WhatsApp