blank

Hayatınızı aydınlatmak için en iyilerini tasarlayıp üretiyoruz.

Instagram
Gümüşsuyu Cd. Dalgıç İş Hanı No:3/2 Davutpaşa / Zeytinburnu / İstanbul Bereketzade Mahallesi Okçumusa Cd. Yücel İş Merkezi No:13 Karaköy / Beyoğlu / İstanbul Kümbethatun Osb mahallesi 3. Cadde D:3 Merzifon / Amasya

Bizi Arayın +90 212 434 00 00

Aydınlatma Ürünleri | Masialux | Hayatınızı aydınlatır.

blank

İnsan Odaklı Aydınlatma

    Güneş ışığının hayatlarımızı aydınlattığını biliyoruz. Fakat varolan yaşam koşullarında, özellikle de yılın büyük bir bölümünde kapalı ortamlarda sabahtan itibaren iş başı yapmak ve geç saatlere kadar çalışmak zorunda olan insanlar güneş ışığı görmeden günü tamamlamak zorunda kalırlar. Ampulün keşfi ve elektrik bazlı aydınlatmanın insan hayatına girdiği andan bu yüzyılın başına kadar; yapay adınlatmanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmiyordu. Yapılan çalışmalarla tek tip aydınlatmanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri anlaşıldıktan sonra, son yıllarda insan odaklı aydınlatma çalışmaları başladı ve maksimum ışığın yanında maksimum aydınlatma kalitesi elde etmek için aydınlatmanın kullanıcıların özel ihtiyaçlarına uyarlanması sağlandı. Kullanıcının aydınlatma ihtiyaçlarına göre, beyaz ışığın renk ve yoğunluğunun değiştirilmesine İnsan Odaklı Aydınlatma (Human Centric Lighting, HCL) denir.

    İnsan odaklı aydınlatma alanındaki araştırmacılar ışığın, vücut ritmimizi etkili bir şekilde düzenleyebilecek çok önemli bir “zaman işareti” olduğunu kanıtladılar. Ayrıca bu, insanların yanlış zamanda yanlış ışığa maruz kalmalarının sistemlerinde bir çok bozukluğa yol açtığını da kanıtladı. Aydınlatma bizim görsel, biyolojik ve duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak adına kontrol edilebilir hale geldi. İnsan odaklı aydınlatma sistemi insanların verimliliklerini arttırmak amacıyla geliştirilmiştir. İnsan odaklı aydınlatma; • Işık odaklı göz yorgunluğunu minimum seviyeye indirir. • Konsantrasyon süresini uzatır. • Motivasyonu ve fiziksel performansı olumlu yönde etkiler. Geleceğin aydınlatma teknolojisi insan odaklı aydınlatma (HCL), sağlık hizmetleri, satış mağazaları, konaklama mekanları, yerleşim yerleri, endüstriler, eğitim alanları, vs. gibi bir çok yaşam alanlarında uygulanabilir. Masialux aydınlatma olarak aydınlatma armatürlerimizi gerek tasarlarken, gerek uygularken insan odaklı aydınlatma çözümleri üretiyor ve geleceğin aydınlatma teknolojileri için güvenilir çözüm ortağınız olmaya devam ediyoruz..

Yorum Gönder